Milyen stratégiával lesz közösségi médiából közvetlen bevételt termelő csatorna?
A hazai piacon, ahol az online fogyasztói magatartás gyorsan változik, létfontosságú, hogy a trendek előtt járjunk, és ne csak lesni próbáljunk. Ebben a cikkben három olyan technológiát/eszközt vizsgálunk meg, amelyeket érdemes szem előtt tartanunk, ha a social commerce-t is szeretnénk a marketingmixünk szerves részévé tenni.
1. LIVESTREAMBE KÖLTÖZÖTT SHOWROOMOK
Hazánkban is egyre többen választják az élő videót, vagyis a livestreamet a termékeik népszerűsítésére. A csatorna és a formátum előnyeit kihasználva a nézők már a tartalom megtekintése közben tudnak vásárolni vagy kérdezni. Egy livestream, más néven élő videós bejelentkezés során a márkák nemcsak bemutatják a termékeiket, hanem sokszor különleges akciókkal is szolgálnak. A potenciális fogyasztó úgy válogathat a termékek között, hogy be sem kellett lépnie az üzletbe – mégis megszerzi a döntéshez szükséges információt a számára legkényelmesebb és leggyorsabb formában.
Tartsd rajta a szemed: JOY-napok
Hogyan alkalmazzuk az élő videós eladási technikát a bevételünk növelésére? Influencer-együttműködések formájában vagy saját livestreamek szervezésével a márkák bemutathatják új termékeiket, kommunikálhatják egy új szolgáltatás bevezetését, vagy akár exkluzív ajánlatokat is kínálhatnak a nézőknek.
A JOY-napokat szervező Marquard Group Hungary a kuponnapok során több márkával használta a livestreamet. A hagyományos online eszközök esetében a konverzió átlagosan 2 százalék körül mozog. Ez a livestreamnek köszönhetően a JOY-napok alatt átlagosan mintegy 8-10 százalékra nőtt. Ez az eszköz nemcsak az elkötelezettséget fokozza, hanem bizalmat és hitelességet is épít, aminek értékesítésnövelő hatása is van.
2. EZÉRT ÉPÍTS META-KIRAKATOT
A kiterjesztett (AR) és a virtuális valóság (VR) forradalmasította azt, ahogyan az ügyfelek megtapasztalhatják a termékeket és a szolgáltatásokat.
Az AR/VR funkciók közösségi platformokba történő integrálásával virtuális kirakatokat hozhatunk létre, lehetővé téve vásárlóink számára, hogy a termékeket közel élőben, saját preferenciáik szerint megvizsgálják, ki- vagy felpróbálják, mielőtt a vásárlás gombra kattintanak.
Akiktől tanulhatunk: IKEA Place
Az AR/VR technológia segítségével személyre szabott és egyedi vásárlási élményt adhatunk. A vásárlók virtuális ruhákat próbálhatnak fel, virtuálisan tesztelhetnek kozmetikumokat, vagy megnézhetik, illik-e egy kiválasztott bútor az otthoni környezetbe. Ezt használja ki az IKEA Place alkalmazása is.
Példájuk bizonyítja, hogy AR/VR eszközökkel növelhető a vásárlói elégedettség, illetve minimalizálható a bizonytalanság és a termékek visszaváltása is, ami jobb( konverziós arányt, skálázhatóbb növekedést eredményez, és a befektetés már középtávon is jelentős versenyelőnyt jelenthet a hazai piacon.
Az AR-VR marketingcélú felhasználásának lehetőségeiről bővebben is írtunk a kiadvány 267. oldalán – A szerk.)
3. BE FAST & BE SMART
Az azonnali kommunikáció korában a chatbotok és az üzenetküldési platformok a marketingszakemberek számára hatékony eszköznek bizonyulnak a (potenciális) vásárlókkal való kapcsolattartásra.
Az AI-alapú chatbotok, a Viber vagy a Messenger kihasználásával gyors és személyre szabott ügyfélszolgálatot biztosíthatunk, egyszerűsíthetjük a vásárlási folyamatokat, és fokozhatjuk az elköteleződést.
Ne feledjük – a jól betanított chatbot rengeteg manuális munkavégzéssel töltött órát spórol a csapatnak, illetve 24/7 elérhető a vásárlók számára.
Ahol már a mindennapok része a chatbot: Praktiker
Egy jól strukturált chatbot termékajánlásokkal, releváns saját tartalmak felkínálásával segítheti az érdeklődőket, válaszolhat a gyakran feltett kérdésekre, és lehetőséget ad arra is, hogy akár közvetlenül az üzenetküldő platformon belül elindítsuk a vásárlást.
Ez a trend különösen meghatározó a magyar piacon, ahol a fogyasztók értékelik/elvárják a kényelmet és a gyors reakciókat. Erre épít a Praktiker is: weboldalukon, Viberen és a Facebook-oldalukon is működik chatbot, amely interaktívan ad tájékoztatást a vásárlóknak egy részletes tudásbázis alapján, a termékkereső is elérhető a beszélgetésen belül, valamint még a raktárkészletről is ad információt.
A Praktiker így minimalizálja az ügyfélszolgálati csapat terhelését, növeli a touchpointok számát, és eloszlatja a customer journey során jelentkező bizonytalanságot, ezzel pedig növeli az elköteleződést és az eladásokat.
Merre tovább?
Az általunk vizsgált eszközök alkalmazásával a hazai marketingszakemberek új lehetőségeket kapnak a sikeres üzleti növekedés érdekében. Adaptálásukkal a márkák fokozhatják az ügyfelek elköteleződését, növelhetik a konverziókat, és jelentős előnyhöz juthatnak.