5+1 gondolat a social media működésének megértéséhez
2023-ban azok a márkák tudnak igazán sikeresek lenni a social térben, amik képesek olvasni a platformok írott és íratlan szabályait. Amik a márkahangnemet sikeresen fordítják le social hangnemre. Amik nemcsak rezonálni tudnak a csatornák mindenkori résztvevőivel, de önmaguk is autentikus szereplővé tudnak válni. Amik hisznek abban, hogy a social media több egy posztnál a hírfolyamban. Amik a social médián keresztül márkát és ismertséget építenek, minőségi beszélgetéseket indítanak, edukálnak, szórakoztatnak, inspirálnak, közösségeket építenek, formálják a gondolkodást, kiállnak ügyek mellett, változást érnek el – és ez csak a jéghegy csúcsa.
1. MINDENKI VERSENYTÁRS
Egy hírfolyamot nézünk. Ebben a hírfolyamban jelenik meg mindenki. A célcsoportunk családja, párja, barátai, az éppen hype-olt zenész, színész, tartalomgyártó, meme account stb. Ebben a hírfolyamban küzdünk a célcsoportunk figyelméért, ebből a hírfolyamból szeretnénk kitűnni és kihasítani egy szeletet.
2. ÚGY KÜZDÜNK A FIGYELEMÉRT, MINT MÉG SOHA
2023-ban az átlagos global social media használat 2 óra 31 perc (forrás: DataReportal). Ha ehhez társítjuk a generációnként eltérő átlagos odafigyelési időtartamot (attention span), ami az Y generáció esetében 8 másodperc, a Z generáció esetében pedig 2,8 másodperc (forrás: Iglódi Csaba, PR Trendriport), akkor egyértelművé válik a figyelemért folytatott harc kritikussága. Olyan tartalmat kell tehát előállítani, ami autentikusan jelenik meg a fent említett hírfolyamban, megszólítja a célcsoportunkat, és megállítja a hüvelykujját a görgetésben (thumbstopping effect).
3. MINDEN PLATFORM EGYEDI
A márka business- és kommunikációs célját minden social media platform esetében egyedileg kell definiálni és megfeleltetni, mert az összes platformnak megvan a saját
- szerepe (amit ellát a globális célok elérése érdekében),
- karakterisztikája (ahogy ellátja),
- felhasználóbázisa (a célcsoportunk egy része, akiket szeretnénk megszólítani),
- és résztvevői (pl.: versenytársak, tartalomgyártók, akik formálják a platformot).
Konklúzió: ugyanazon tartalmak social csatornák közötti 1:1 megosztása nem fog működni.
4. A PLATFORMOK DIKTÁLJÁK A HOGYANT
Ahhoz, hogy egy márka életben tudjon maradni a social térben, le kell tudnia fordítania az identitását az adott social media platform keretrendszerére, mindezt felületspecifikus és autentikus formában. A márka szó szerint leesik a hírfolyamról, ha nem alapozzák meg stratégiai szinten a csatornához rendelt szerepét és karakterisztikáját, vagy ha kivitelezés oldalról csupán egyetlen apró részlet nem stimmel. Gondoljunk csak bele, mennyire szembetűnő, ha egy TikTok-tartalom esetében nem jó a zeneválasztás, nem stimmel a lingo vagy idegen a vizuális megjelenítés (vágás, tempó, branding). A célcsoport is látni és érezni fogja, hogy a többi autentikus TikTok-tartalomhoz képest valami nem stimmel. Márkaként az a feladatunk, hogy ismerjük a platform írott és íratlan szabályait, és az üzenetünket annak megfelelően csomagoljuk és kommunikáljuk.
5. ALKALMAZKODÁS A 24/7-ES VÁLTOZÁSHOZ
A social media és a technológia eszméletlen fejlődése, valamint a tartalomfogyasztással és -gyártással kapcsolatos paradigmaváltás 24/7 kihívásban tartja az ügynökségeket és a márkákat. Folyamatok, kompetenciák és eszközök tekintetében folyamatosan vizsgálódni, és időről időre frissíteni kell, hogy tartani tudjuk a lépést. Nem lehet social-first kommunikációt folytatni olyan eszközök és munkamódszerek mentén, amit valami másra (pl.: tévékampányok fejlesztésére) terveztek. Nem is olyan régen még az volt a megközelítés, hogy a social kommunikáció az integrált kampány kreatív koncepciójának 1:1 kiterjesztése. Ez 2023- ban elképzelhetetlen azzal a csatornaspektrummal, amivel dolgozhatunk. Jelen pillanatban az integrált kampányhoz tartozó kreatív koncepciót lefordítjuk social koncepcióra, amit platformszintre bontunk, így tovább építjük a kreatív koncepciót, de sokkal fókuszáltabb, csatornaspecifikus megközelítéssel. Bátran nyúljunk hozzá a folyamatainkhoz, hozzunk létre új kompetenciákat és felelősségi köröket, és építsünk be új eszközöket a munkafolyamatokba.
+1 FÓKUSZBAN A MENTÁLIS EGÉSZSÉG
A sok pozitívum mellett a social médiának megvan a maga negatív hatása is. Azt gondolom, hogy a business- és kommunikációs célokra pozitívan ható eszközök érvényesítése mellett ügynökségi és márkaoldalról is kötelességünk foglalkozni azzal a problémagóccal, ami negatívan hat a mentális egészségre. Fontos tehát, hogy márkaként értéket közvetítsünk, hiteles tartalomgyártókkal kollaboráljunk, támogassuk a releváns forrásból történő tájékozódást, törekedjünk a témák realisztikus és őszinte ábrázolására, optimalizáljuk a kontentfrekvenciát, hogy elkerüljük a tartalomfüggőséget és a túlfogyasztást, valamint legyünk diverzek és inkluzívak.