Az MI szerepe a marketingben
Az internet megjelenése a marketing szempontjából azért volt forradalmi, mert szinte nullára csökkentette az általunk előállított tartalmak eljuttatásának egységköltségét. Fizikai szórólapok és újságok nyomtatása helyett e-mailek és weboldalak, óriásplakátok helyett a webes bannerek szinte fillérekbe kerültek. Fontos tény azonban: nem csökkentettük le a marketingköltéseket, inkább sokkal többet kommunikálunk azóta a vevőinkkel.
Manapság a mesterséges intelligencia hatását gyakran hasonlítjuk az internetéhez. A marketingben a 2010-es évek elejétől kezdve a mélytanuló algoritmusok elképesztően lecsökkentették a célzás költségét. Időigényes perszónaképzés és kampánymenedzsment helyett megérkezett a szakmánkba az automatikus online profilozás, a klaszterezés és a programmatic. Az elmúlt években fókuszcsoportos kutatások helyett már automata tesztelést, ajánlórendszereket, áruházi heatmapeket használunk. Az olcsó eljuttatás és az olcsó célzás kapcsán pedig elkezdtük tömegesen testre szabni az üzeneteket: automatikusan menedzselt kampányokat használunk, amelyek a kattintási visszajelzések alapján optimalizálják a költéseinket mind-mind a mesterséges intelligencia segítségével.
2022-ben pedig berobbant a generatív MI az életünkbe, és 2023-ban már csak erről szól a szakmai beszélgetés. A nagy áttörés az, ahogy a generatívok a tartalom-előállítás egységköltségét csökkentik le radikálisan. Egy új poszt, egy új kreatív, egy új e-mail, egy új chatbeszélgetés, de akár egy új videó, egy új applikáció, egy új weboldal létrehozásának egységköltsége is közelít a nullához. Persze az előbbi állítás csak akkor igaz, ha nagy tömegben gyártjuk. Ezeknek a tartalomtermelő MI-vel hajtott gyáraknak a virágzását éljük most, amelyek sorra specializálódnak az egyes témákra: képekre, prezentációkra, blogokra, tweetekre... A generatívok nagy képessége nem abban van, hogy sosem látott kreatívokat tudnak létrehozni hihetetlen minőségben – erre nem is jók, hanem arra, hogy tömegesen tudnak „elég jó” minőséget létrehozni ahhoz, hogy azt már adatvezérelt módon lehessen előállítatni tartalomgyártó programokkal és automatikusan becéloztatni, eljuttatni a vevőkhöz az előző két eszköztár áttöréseivel kombinálva.
Tartalom-előállítás, tartalomcélzás, tartalomeljuttatás – generatív MI, információfeldolgozó MI, internet: adatvezéreltség a köbön. Három marketingfázis, három technológiai arzenál, amelyek irányítása, használata, lehetőségeinek kihasználása lesz az igazán különleges, kreatív, teremtő feladat.