Szabd személyre az ajánlatod, és kaszálj minden eddiginél nagyobbat!
A kapitalizmus és a túlfogyasztás megelőzésének egymással ellentmondó céljai minden terméket értékesítő vállalkozót kihívás elé állítanak. Te is közéjük tartozol? Akkor a legjobb stratégia, ha van stratégiád, aminek középpontjában a vásárlód áll. Kínáld meg olyan termékekkel, amikre valójában szüksége van, így a kecske is jól lakik, de a káposzta is megmarad.
Már megszerzett tapasztalata és a legfrissebb digitalizációs ismeretei alapján László szeretne nagy hangsúlyt fektetni a perszonalizációra, amivel kezdetben hat fő célja van:
- Elkerülni a kosárelhagyást
- Okos, könnyen monetizálható és „szuper személyre szabott” ajánlatokat adni
- Mérhető és tervezhető módon azok után nyúlni, akik mégsem vásároltak
- A vásárlókat ismételt vásárlásra bírni
- Növelni a konverziós arányt és a megtérülést
- Javítani az ügyfélhűséget
Hogy ezek minél előbb teljesüljenek, László a már korábban meghatározott módokon és eszközökkel adatot gyűjt, amit aztán „tag”-eléshez, szegmentáláshoz is használ. Ennek során nemcsak a száraz tényekre, hanem az élethelyzetek lekövetésére is figyelmet fordít, hiszen ezek mind a célzott kommunikációt segítik, például:
- Vásárlójának van-e gyereke, ha igen, hány?
- Van-e nyaralója, saját ingatlana, kiadásra szánt ingatlana, befektetési célú ingatlana?
- Tervez-e mostanában költözést?
- Mi a hobbija, egyéb speciális érdeklődési körei?
- Milyen a családi státusza (kapcsolatban, házas, elvált, egyedülálló)?
László terve a fentiekkel, hogy a kosárelhagyásra és a személyre szabott ajánlatokra fókuszálva teljes körű omnichannel marketinget folytasson, aminek középpontjában a vásárlói élmény van, így a sikeres értékesítés mellett a vevők számára is értéket biztosíthat.
Emellett László, mivel ő is házas, szem előtt tartja, hogy a döntést nem biztos, hogy az hozza meg, aki a terméket kinézte. Vele is számtalanszor előfordul, hogy a felesége meglát valamit, de a végső döntést mégis László hozza meg. Hogy ezt a folyamatot segítse, László tervei között szerepel, hogy a webshop minden eleménél és az online létrehozható látványterveken mindenképp szerepeljen exportálási, megosztási, linkelési lehetőség is.
László azt sem felejti el, hogy egy új ügyfelet megszerezni sokkal drágább és nehezebb, mint a meglévőket melegen tartani, így a perszonalizációhoz kapcsolódó stratégiájának kulcseleme, hogy az upsell és cross-sell motorokat begyújtsa. Ennek megtervezésénél egy jó nagy kanapét, és az ahhoz opcionálisan társítható termékeket, szolgáltatásokat képzelt el, és az alábbiak jutottak eszébe:
- Áruhitel
- Régi kanapé elszállítása
- Új kanapé házhoz szállítása Összeszerelés
- Enteriőr-tanácsadás
- Díszpárnák, plédek
- Dohányzóasztal
- Az új kanapéhoz talán nagyobb tévét is vesznek, tehát tévéállvány is kellhet
- Az új dizájnhoz új szőnyeg is dukál
- Kanapétisztítás, -ápolás
- Emlékeztető: 5 év múlva új kanapé
Mindezt persze nem dughatja azonnal a vevő orra alá, úgyhogy webfejlesztője és marketingese segítségével okosan átgondolt termékajánlási folyamatot tervezett a webshopba, amit az érdeklődés és a termék szintjén szegmentált marketingautomatizációs folyamattal (hírlevelek, popupok, web push üzenetek, sms-ek) és PPC remarketing kampánnyal egészítettek ki.