Ha elég érdekes vagy a felhasználóidnak, akkor adattal (is) fognak neked fizetni
A third party sütikkel kapcsolatos változások problémája mindenkit érint. De vajon mennyire várod felkészülten az elkerülhetetlent? Nemcsak a negatív hatásokat csökkentheted, de versenyelőnyt is kovácsolhatsz belőle! Nem kell mást tenned, mint hogy „csak” arra fókuszálsz, amit igazán befolyásolni tudsz: a „saját területeden” történő adatgyűjtés lesz a kulcs. Ha elég érdekes leszel a felhasználóidnak, akkor önként segítenek abban, hogy minél jobban megismerhesd őket, és a lehető legjobb felhasználói és vásárlói élményt nyújthasd számukra a jövőben is.
Mint minden más területet az adatstratégiájában, László ezt is lépésről lépésre szerette volna felépíteni. Első lépésként a legegyszerűbb megoldásokra, a first party adatok gyűjtésére fókuszált.
Ezek azok az adatok, amelyek a felhasználókkal történő érintkezés során, például weboldalára történő látogatás során, a felhasználó beleegyezésével, de közvetlen részvétele nélkül gyűlnek. Ez számára egy nagyszerű lehetőséget is jelentett, hogy jobban megértse a felhasználók webshopjában történő viselkedését és ezen adatokat felhasználva javítsa nemcsak a felhasználói élményt, de az ajánlatait is.
Azért, hogy ezt minél nagyobb mértékben tudja elősegíteni, egyedi megoldást választott: az új felhasználók regisztrációinak elősegítése lett a célja, a visszatérő vásárlóknál pedig fontos volt, hogy minél előbb jelentkezzenek be az oldalon.
Hiszen ennek segítségével a lehető legtöbb információt tudja róluk gyűjteni anélkül, hogy ez nagyobb erőfeszítést jelentene számukra. Egyszerű, de hatékony stratégiát választott: a legjobb, exkluzív heti akciót, új árait csak a bejelentkezett felhasználói láthatták, így egyértelmű volt, hogy mindenkinek megéri bejelentkeznie az oldalra.
De nem állt meg itt: ezen adatok alapján továbbfejlesztette a termékajánló rendszerét, buzdította a felhasználókat, hogy „Kívánságlistáik” összerakásával még többet tudhasson meg róluk.
Végül jött a következő szint, újabb fontos taktikai lépések sorozata: az ún. zero party, azaz a felhasználók által megadott adatok gyűjtése. Ezek az információk az ügyfelek szándékaira, preferenciáira és életstílusára vonatkoznak, és gyakran valamilyen értékkel rendelkező szolgáltatásért cserébe adták meg őket.
Itt számos kis minikampányt vetett be a célja elérése érdekében: személyre szabott termékajánlásokhoz kötött kvízeket és kérdőíveket indított, ingyenes mintákat, kedvezményes kuponokat kínált, a kiterjesztett garancia is „fegyvere lett” az adatgyűjtés során, de az új, bevezetésre kerülő termékeihez való korai hozzáférés, mint extra „adatcsere-esemény” is nagyon népszerűvé vált.
Miután már aktívan kezdte gyűjteni és rendszerezni a zero és first party adatokat, tudta, hogy a következő lépés a second party adatok gyűjtése és minden gyűjtött adat magasabb szintű rendszerezése lesz, CDP (Customer Data Platform) segítségével. Ez a rendszer már sokkal nagyobb segítséget nyújt abban, hogy a különböző forrásokból származó adatokat rendszerezze és felhasználásra készítse elő.
László tisztában van vele, hogy ő is „meg fogja érezni” a third party sütikkel kapcsolatos változásokat. Ám adatgyűjtés szempontjából már magabiztosan várja a jövőt, hiszen kész adatgyűjtési stratégiával rendelkezik, és ennek megvalósításában lépésről lépésre, sikeresen haladt.