Interjú Bakos-Kiss Enikővel, az IKEA kommunikációs koordinátorával
Az IKEA mindig ismert volt a gyors reakcióiról, és rendkívüli alkalmazkodóképességéről, de az elmúlt néhány év számukra is sok meglepetést tartogatott. Bakos-Kiss Enikő kommunikációs koordinátort kérdeztük ezekről.
Hogyan érintett titeket a vírushelyzet? Milyen fontosabb döntéseket hoztatok meg ebben az időszakban, és milyen hatással voltak ezek a működésetekre?
2020-ban az első híradások idején még eléggé ismeretlen volt számunkra a világjárvány kifejezés, ennek ellenére már január hónapban elkezdtük a vírushoz kötődő belső kommunikációt - belsős hírleveleket küldtünk utazások kapcsán, illetve felhívtuk a figyelmet az egészségmegőrzés és a higiéniai szabályok fontosságára. Februárban tovább fokozódott a helyzet, így egyre több óvintézkedést vezettünk be, és próbáltunk felkészülni arra az ismeretlen helyzetre, ami ránk várt. Magyarországon pont az IKEA 30. születésnapjára készültünk, de március közepén meg kellett hoznunk a döntést: áruházainkat önkéntesen bezártuk 2020. március 21-én, pontosan az Örs vezér téri áruház születés - napján. Nem tudtuk, mennyi időre zárunk be, de tisztában voltunk azzal, hogy munkatársaink és vásárlóink egészségének megóvása szempontjából ez az egyetlen járható út. Egyik napról a másikra kellett megoldanunk a kizárólag online kiszolgálást, hiszen a korábbi rendelésekhez képest 7-10-szeres érdeklődést tapasztaltunk. Biztosítanunk kellett minden munkatársunk számára a munkavégzés lehetőségét, adott esetben alternatívákat kínálni olyan kollégáknak, akik nem tudták ellátni korábbi munkakörüket. Mindemellett pedig nem volt kérdés számunkra, hogy támogatnunk kell azokat az embereket, akiknek igazán nagy szüksége van erre: egészségügyi dolgozókat, időseket, szociálisan hátrányos helyzetűeket. Az IKEA-nál nagyon fontos, hogy emberi értékek mentén hozzuk meg azokat a döntéseket, amelyek befolyásolhatják vásárlóink, munkatársaink mindennapjait, üzletmenetünket. Ezek a lefektetett értékek azonban minden ilyen esetben iránytűként is használhatóak, ha elbizonytalanodunk. Nem volt kérdés számunkra, hogy munkatársaink és látogatóink egészségének megóvása érdekében akár az áruházainkat is bezárjuk, vagy az újranyitás után a létszámot korlátozzuk, mint ahogyan az sem, hogy kommunikáljunk arról, mit tettünk és mit te - szünk annak érdekében, hogy a legbiztonságosabb módon működjünk.
Mik azok a legfontosabb változások a vállalatvezetésben és marketingstratégiátokban, amiket az elmúlt évek válságai hoztak magukkal?
A folyamatos változás az, ami hatással volt, van, és most már azt mondhatjuk lesz is a munkánkra, és ez befolyásolhatja a stratégiánkat is. Amikor először kialakult a vírushelyzet, ami két évig több aspektusból is meghatározta az életünket, majd ezt egy háború váltotta fel, emellett emberi és természeti katasztrófák kísérték a mindennapjainkat, pillanatok alatt kellett alkalmazkodnunk, és átgondolnunk, hogy a tervezett aktivitásokon kell-e módosítanunk, vagy akár hirtelen teljesen másképp hozzáállnunk egy-egy kérdéshez. A szociális érzékenység az, ami nagyon meghatározóvá vált a mindennapjainkban.
Hogyan hatottak az elmúlt év nehézségei a vásárlóitokra? Milyen fontosabb változást láttok a vásárlási szokásaikban, és hogyan próbáljátok ezeket befolyásolni?
Az otthon biztonsága felértékelődött az elmúlt években, lakberendezési vállalatként ezt mindenképpen figyelembe kell vennünk. Nem mehetünk el a fenntarthatóság mellett sem, hiszen ez mára már nemcsak egy trend, hanem egy folyamatosan felmerülő igény a vásárlók részéről. Szakértő kollégáink több különböző kutatást is végeznek az év során, az eredmények tükrében pedig törekszünk arra, hogy reagálni tudjunk a minket körülvevő változásokra.