Interjú Gulyás Gergővel, a Félegyházi Pékség kereskedelmi ügyvezetőjével
Hogyan hatottak az elmúlt évek nehézségei a vásárlóitokra? Milyen fontosabb változást láttok a vásárlási szokásaikban, és hogyan próbáljátok ezeket befolyásolni?
86 üzletből álló saját hálózatunkban havonta körülbelül 900 000 tranzakciót bonyolítunk le, így első kézből kapunk információt a fogyasztói szokásokról. Megdöbbentő volt látni a pandémia alatt, hogyan változnak meg a vásárlói szokások egyik napról a másikra, amit természetesen a kiskereskedelmet érintő korlátozások is nagymértékben befolyásoltak. Sokan szokták mondani, hogy szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen kenyeret mindig enni fognak az emberek. Ez részben valóban igaz és gazdasági válságok idején tényleg megmutatkozik, hogy sokkal hamarabb mondanak le az emberek egy nyaralásról vagy autócseréről, mint a félbarna kenyérről vagy a kakaós csigáról, hiszen enni mindig kell, de a helyzet ennél azért bonyolultabb. Sok munkánk van abban, hogy a komplex szolgáltatásoknak és a termékválasztéknak köszönhetően az emberek már ne csak „kenyérboltként” tekintsenek ránk, hanem egyfajta harmadik helyként az otthon-munkahely vagy az otthon-iskola tengelyen. Sokszor a piaci viselkedésekkel is szemben haladva az elmúlt három évben is szigorúan ragaszkodtunk azon alapelvünkhöz, mely szerint bármennyire is nehéz a helyzet vagy bármennyire is mást diktálnak a rövid távú fogyasztói trendek, a kijelölt növekedési és termékstratégiánktól nem térünk el, hiszen hosszú távon ezek fogják számunkra előnyös módon alakítani a fogyasztóink szokásait. Lehet, hogy rövid távon tudnánk csökkenteni költségeinken (pl. olcsóbb alapanyagok használata, kevesebb munkaerő alkalmazása az üzletekben), ami adott esetben reális lépésnek tűnhetne, de hosszú távon biztosan azt a fogyasztói bizalmat veszítenénk el vele, amit sok év alatt sikerült felépíteni. Azt gondolom, hogy az elmúlt évek válságai hatalmas mértékben növelték a fogyasztók vágyát a stabilitásra és a kiszámíthatóságra, mi pedig szeretnénk, ha tudnák, hogy legyen szó bármilyen bizonytalan helyzetről is a világban vagy a gazdaságban, ránk minden nap számíthatnak.
Hogyan érintenek titeket az elmúlt időszak nehezen tervezhető energiaárváltozásai? Milyen fontosabb döntéseket hoztatok meg ehhez köthetően, és milyen hatással voltak ezek a vállalat működésére?
Mikor már tényleg azt gondoltuk, hogy két év Covid-járvánnyal a hátunk mögött túl nagy meglepetés már nem érhet minket, akkor megérkezett 2022 és ismét újabb kihívásokkal találtuk magunkat szemben. Nincs olyan ember vagy vállalkozás ebben az országban, akit a tavalyi év gazdasági kihívásai, az infláció és az energiaválság valamilyen formában ne érintett volna, de élelmiszergyártó vállalkozásként nálunk hatványozottan jelentkeztek a tünetek. Az élelmiszergyártók között is a sütőipar kimagaslóan energiaigényes iparág. Pékségünk az elmúlt években a fókuszt a folyamatos beruházásra, fejlesztésre és automatizálásra helyezte. Ezt egyik oldalról szükségessé tette a piac részéről érkező megnövekedett igény a kapacitásokra, ami megkövetelte a technológiai fejlődést és a hatékonyság növelését, másik oldalról pedig a szakmánkban is jellemző szakképzett munkaerő hiánya. Automatizált gépsorok, ipari méretű gázüzemű kemencék, sokkoló- (fagyasztó)spirálok, fagyasztóraktárak, amik az élőmunkaigény csökkentésével a hatékonyságot jelentősen növelték, vele párhuzamosan azonban az villamosenergia- és gázfogyasztásunk is jelentősen megnövekedett. Mindez az egekbe szökő energiaárakkal megszorozva eredményezte azt, hogy a 2022. szeptemberi energiaköltségünk kicsit több mint a tízszerese volt az egy évvel korábbinak. Természetesen a lehető legtöbb „rezsicsökkentő” intézkedést mi is azonnal meghoztuk, de a nagy fogyasztású gyártósorokat és fagyasztóraktárakat ugyanúgy üzemeltetnünk kellett, ami mellett arányaiban nagyon kevés volt az az energiamennyiség, amit meg tudtunk spórolni. Egyetlen esélyünk a megnövekedett energiaköltségek árakba történő beépítése volt, ami az iparág „válságállósága” miatt szerencsére jelentősebb visszaesést sem okozott, de az év vége felé azért volt néhány álmatlan éjszakánk az őszi villany- és gázszámlák kifizetését illetően. Jelenleg is több zöldenergia-beruházásunk van tervezés alatt, amellyel szeretnénk még jobban felkészülni a jövőbeni változásokra.
Mik azok a legfontosabb változások a vállalatvezetésben és marketingstratégiákban, amiket az elmúlt évek válságai hoztak magukkal?
A vállalatvezetésben leginkább a rugalmasság és a megváltozott helyzetekhez való alkalmazkodókészség fontosságát emelném ki. Míg 2020 márciusa előtt egy-egy stratégiai döntést hosszú tervezési és döntés-előkészítési folyamat előzött meg, az elmúlt három évben egyik napról a másikra kellett olyan azonnali döntéseket meghozni, amik nemcsak a cég stabilitására, de sok száz munkatársunk életére és a munkahelyek biztonságára is közvetlen hatással voltak. Mindezek az új és váratlan helyzetek azonban a cégünkben rejlő erőt is megmutatták és azt, hogyan vagyunk képesek összezárni a bajban. Hiszem, hogy ezekben a válsághelyzetekben mutatkozik meg igazán a családi vállalkozások ereje, ahol a cég működésének stabilizálása mellett nem a profit maximalizálása, hanem a velünk együtt dolgozó munkatársak biztonsága a legfontosabb. Ezen értékeket próbáltuk meg marketingstratégiánkba is átültetni és kommunikálni vásárlóink és viszonteladó partnereink felé is. 2014-es arculatváltásunk óta építjük tudatosan a Félegyházi Pékség és Piknikség márkáinkat. A tudatos márkaépítésnek köszönhetően szerencsére a vásárlóink elköteleződése is elég erős volt már ahhoz, hogy a legnagyobb bizonytalanság és a legszigorúbb korlátozások közepette is stabil pontként tekintsenek ránk a mindennapokban és továbbra is nálunk szerezzék be a napi friss pékárut.