Nagyjából 20 éve, a főiskolán majdnem minden beadandómat úgy kezdtem, hogy „a mai dinamikusan változó világban…”. Pedig akkor még közel sem volt meg az a sebesség, amit most élünk meg. Szóval kezdem most is így. A dinamikus és gyorsan változó világban, amelyben élünk, azt látjuk, hogy öt átfogó makrotrend befolyásolja a fogyasztói magatartást és alakítja a globális piacokat. Ezek a trendek nemcsak a márkák számára jelentősek, hanem a társadalom egészére is mélyreható hatással vannak. Mik is ezek a fő trendek és hogyan reagálhatnak vagy alkalmazkodhatnak a márkák a fogyasztók változó elvárásaihoz?
Az első makrotrendet, a fogyasztók fokozott egészségtudatossága és a világjárványból fakadó fokozott egészségügyi aggodalom vezérli. Az emberek egyre inkább a jólétük védelmére és az ellenálló képességük kiépítésére összpontosítanak. Erre a trendre válaszul a sörmárkáknak például új, alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes termékeket kell fejleszteniük, hogy megfeleljenek a változó fogyasztói preferenciáknak. A prémiumtermékek, a hozzáadott funkcionalitással rendelkező ajánlatok és az élvezetes társasági életet hangsúlyozó kommunikációs kampányok jó visszhangra találhatnak az egészségtudatosabb fogyasztók körében. Ilyenek például a Borsodi Friss alacsony kalóriatartalmú alkoholmentes ízesített sörei is.
Ahogy a fogyasztók a kényelem érdekében befogadják a digitális szolgáltatásokat, a mindennapi élet megkönnyítését célzó trend kerül előtérbe. A márkáknak olyan technológiákba kell befektetniük, amelyek minden érintkezési ponton vásárlási vagy fogyasztási élményt tesznek lehetővé. A prediktív rendelés, az egyéni vásárlás és a biometrikus szkennelés csak néhány példa azokra a technológiákra, amelyek egyszerűsíthetik a fogyasztó életét. A kiskereskedőkkel való együttműködés, a megfizethető és innovatív termékek kínálata, valamint az új szállítási és előfizetési modellekkel való kísérletezés segíthet a márkáknak abban, hogy zökkenőmentes kényelmet nyújtsanak, amely összhangban van a fogyasztók elfoglalt életmódjával.
A fogyasztók egyre inkább keresik az érzékszervi felfedezést és a magával ragadó élményeket, mind a fizikai, mind a digitális térben. Ez a trend hangsúlyozza a fogyasztókkal való érzelmi szintű kapcsolatteremtés és a magával ragadó elköteleződés fontosságát. A márkáknak a személyre szabott ajánlatok, limitált kiadások és márkabővítésekre kell összpontosítaniuk, amelyekkel segítik a fogyasztót az érzékszervi felfedezés élményében. Emellett a virtuális terek digitális tartalmaiba való befektetéssel a fiatalabb fogyasztók online életéhez kapcsolódhatnak, és elősegíthetik a játékon túli szocializációs élményeket.
Főleg a pandémia alatti bezártság világította rá a fogyasztókat a kapcsolatok és interakciók iránti vágyaikra. A márkáknak bizonyítaniuk kell a helyi problémák, közösségek megértését, elősegítve a hiteles kapcsolatokat mind személyesen, mind online. A szokatlan partnerekkel való együttműködés, a nosztalgia felelevenítése és az otthoni szocializációs élmények fokozása vonzó lehet a márkákkal való tartalmas kapcsolatokat kereső fogyasztók számára.
A környezetvédelmi aggodalmak növekedésével a „Helyesen cselekedni” trend a fogyasztók fenntarthatósági és etikus gyakorlat iránti igényét hangsúlyozza a márkákkal szemben. A márkáknak hosszabb távú gondolkodásmódot kell elfogadniuk, és egy fenntarthatóbb jövő felé kell haladniuk. Ez magában foglalja a fenntartható csomagolási megoldások feltárását, a fenntarthatósági kezdeményezések átlátható kommunikálását és ambiciózus fenntarthatósági célok kitűzését. A márkák a kihívásokról és az előrehaladásról való őszinte tájékoztatással, valamint a merész hosszú távú célok felvállalásával bizonyíthatják elkötelezettségüket a helyes cselekedetek iránt. A Borsodi Sörgyár például immár ötödik alkalommal publikálta fenntarthatósági jelentését, melyben összefoglalták az előző év gazdasági és környezeti fenntarthatóságért tett erőfeszítéseiket.
Összefoglalva, a márkáknak alkalmazkodóképesnek és innovatívnak kell lenniük, hogy hatékonyan megfeleljenek ezeknek a változó igényeknek. A fogyasztói értékekhez való igazodással, a hiteles kapcsolatok ápolásával, valamint a fenntarthatóság és a jólét iránti elkötelezettség bizonyításával a márkák sikeresen helytállhatnak ezekkel a trendekkel szemben. A változások elfogadása és a fogyasztói igényekkel való lépéstartás lesz a siker kulcsa egy folyamatosan változó világban.
(A cikk alapját a Stylus által a Molson Coors számára készített tanulmány adta.)