,,Személyes tájékoztatás, írásos emlékeztető és bővebb, digitális alapú tudástár szentháromsága tűnik ma egyre inkább hatékony útnak.”
Az egészség, illetve egészségügyi marketing területén alapvetően az alábbi két, egymással ellentétes trend feszül egymásnak egyre intenzívebben. Az egyik a betegkontaktusra jutó idő csökkenése: az erősen limitált financiális és humán erőforrás okán a szolgáltató igyekszik a szakemberek gyógyításra fordítható idejébe minél több ellátandó esetet belepréselni. Ezzel az egy egységre jutó költség alacsonyabban tartható. Így aztán Magyarországon például 5–10 perc között alakul egy átlagos háziorvos-beteg konzultáció. A második az információ megszerzésének és feldolgozásának növekvő időigénye: a betegség hatékony kezelésének egyik feltétele, hogy a beteg megértse az állapotát, a kezelés mibenlétét és azt, hogy ebben mi az ő saját szerepe, aktív hozzájárulása. Mindehhez információhoz kell jutnia, sőt, az információt fel kell dolgoznia és tudássá kell formálnia. Az információszolgáltatásban ugyanakkor kiemelt szerepe van a gyógyítónak, ez viszont növeli, de legalábbis nem engedi az egy betegkontaktusra jutó idő csökkentését.
Itt és így kapcsolódik össze a betegút és az információ, vagy inkább informálás és a tudás menedzselése. A betegutak feltérképezésével ugyanis a szükséges információ átadása jól elosztható és a beteg rendelkezésére bocsátható. A személyes tájékoztatás, írásos emlékeztető és bővebb tudástár szentháromsága tűnik ma egyre inkább hatékonynak. Ebben a szolgáltatást végzők – orvos, szakszemélyzet, gyógyszergyártó és egészségügyi média – integrációja hatékonyságnövelő tényezőként jelenik meg. Szerencsére ma már az információ, vagy inkább tudás digitális platformon való elérhetősége a tudás megszerzésének idejét és költségét radikálisan csökkenteni tudja, ráadásul a betegek – beleértve az egészségügyi rendszert számottevően igénybe vevő krónikus ellátást igénylők – is egyre nagyobb készséggel használják ezeket az eszközöket. Az NMHH felmérése szerint 2021-ben a 71–75 évesek közel fele használ internetet, az ez alatti korcsoportokban pedig 66-98 százalék, sőt többségüknek okostelefonja is van.
Merre tovább? Az egészségmarketing keretén belül egyre fontosabbá válik a betegutak ismeretén alapuló integrált információ- és tudásátadás. Ebben – hasonlóan más kommunikációs területekhez – a digitális eszközök és online csatornák használata a meghatározó. Ebbe már olyan korcsoportok is bevonhatók, amelyek esetében kiemelten fontos a folyamatos orvos-beteg kommunikáció, így javítva a terápiás élményt és a kezelés hatékonyságát egyaránt.