,,Egyenlőségjelet kell tennünk a jövőkép és a rugalmasság közé, hiszen annak lesz versenyelőnye és az tud kilábalni a jövőben a váratlan és nehéz helyzetekből, aki képes rugalmasan gondolkozni, bátran gyors és átgondolt döntéseket hozni."
Az autós szektort az elmúlt években sok tekintetben megrángatták különböző külső hatások, és ilyenkor a gyors döntések sorozata és a rugalmas újratervezési képesség kincset ér. Egy szervezetben ekkor még hangsúlyosabban megmutatkozik, milyen ereje van az egyes részterületek összehangolásának. A kivárás vagy éppen a tanácstalanság ilyen esetben nem lehet opció: gyors, átgondolt, minden részleg véleményére alapozott döntések határozott meghozatala szükséges.
2020. év elején, amikor a Sportage kampányának áldásos értékesítési hatását élveztük és sorban kötöttük az újautó-szerződéseket, hirtelen bezárult körülöttünk a világ, és az egészségünk vált a legfontosabb prioritássá. A folyamatok leálltak, minden szinten globális sokkhatás ért minket. Több ügyfél is megrekedt a kiválasztási folyamat egy-egy döntési pontjánál vagy már magánál a megrendelési eljárásnál. Ebben a szituációban a márkaépítés szempontjából különösen fontos volt áttekinteni, mit tegyünk a kommunikációs tervünkkel. Következő taktikai tévékampányunk előkészületei már javában zajlottak, az utolsó pillanatban hoztuk meg a döntést, hogy ezt töröljük, hiszen a taktikai üzenetünk hirtelen elvesztette jelentőségét. Rövid mérlegelés után úgy határoztunk, hogy folyamatos jelenlétünket a digitális felületeken azonban nem szakítjuk meg, sokkal inkább áthangoljuk, finomítjuk azt, emellett kiterjesztettük digitális elérhetőségeinket is. A márkakereskedésekhez becsatornáztuk a beérkező érdeklődéseket, és csak az értékesítő találékonysága szabott határt az ügyfél online kiszolgálási módjának. A számunkra stratégiai szempontból fontos közösségimédia-platformokon is folyamatosan jelen voltunk, bevontuk a követőinket az éppen adott helyzetbe, de leginkább márkakommunikációra helyeztük a hangsúlyt.
Két további alkalom volt még, amikor hasonló választás előtt álltunk marketingkommunikációt tekintve: 2021 januárjában világszinten hatalmas lépést tett a Kia, az új brandfilozófiával együtt bevezette az új Kia logót. Újra döntéseket kellett hoznunk.
Fő célunk a márka ismertségének növelése és az új logónk megismertetése volt egy félig lezárt időszakban, amelyet a hangsúlyos tévékampány mellett leginkább digitális jelenléttel értünk el. Ezt követte egy újabb mérlegelési pont, amikor az EV6 elnyerte az ’Év Autója 2022’ díjat. Kiválasztottuk azokat a csatornákat, ahol megünnepeltük és vittük a díj hírét, de ugyanakkor ügyesen kellett felépíteni a márkakereskedői hálózaton keresztül annak a kommunikációját is, hogy a megrendelt autók átadását át kell hangolnunk a szektort érintő korlátok miatt.
Összefoglalva azt látom, hogy ezekből a helyzetekből rendre azt tanulhattuk meg, hogy egyenlőségjelet kell tennünk a jövőkép és a rugalmasság közé, hiszen annak lesz versenyelőnye és az tud kilábalni a jövőben a váratlan és nehéz helyzetekből, aki képes rugalmasan gondolkozni, bátran, gyors és átgondolt döntéseket hozni. A csapat dinamikáját kihasználva mer újratervezni, és a csapattagok kompetenciáját kihasználva képes olyan döntéseket hozni, melyek gyorsan implementálhatóak az adott helyzetben.