Johannes Gutenberg biztos élvezné ezt az őrült pezsgést, ami jelenleg zajlik a szakmánkban.
Johannes Gutenberg biztos élvezné ezt az őrült pezsgést, ami jelenleg zajlik a szakmánkban.
A középkorban a betűk sokszorosításának Gutenberg által kifejlesztett, forradalmian új eljárása érvényesült. A könyvnyomtatás alapanyaga a patrica és a matrica alapján az öntés útján sokszorosított ólombetű volt. Az ólombetűkből könyvek lettek, a könyvek beindították a tudomány minden ágazatát és innen kezdve a világ tudományos és innovációs értelemben is megállíthatatlanul felgyorsult.
Ebben a hihetetlen rohanásban az internet szinte egy külön állatfaj lett, a technológia fejlődésével a XXI. század létfontosságú elemévé vált, a megjelenő új innovációk száma exponenciálisan gyorsan növekszik. A World Wide Web (WWW) létfontosságú virtuális környezetté vált, gazdasági és társadalmi értelemben is addiktív viszonyt alakított ki a jelenünkkel.
A Web 1.0, 2.0 és a 3.0 technológiák mindegyike egy-egy markáns és izgalmas korszakot adott nekünk az elmúlt 15-20 évben. Ami viszont most történik a mesterséges intelligencia körül, az minden eddiginél gyorsabb tempót diktál, tényleg csak kapkodjuk a fejünket a generatív MI eszközök kapcsán. Soha, semmilyen technológia vagy innováció nem tarolta le a világot ilyen sebességgel. Elképesztő, ahogy épül a szakrális kultusz az MI körül.
Ma már senki nem vitatja, hogy a mesterséges intelligencia lehetővé teszi a marketingesek számára, hogy jobban megismerjék a célközönségüket, és személyre szabott tartalmakat és ajánlásokat kínáljanak nekik, komplex adatelemzéseket végezhetnek, és prediktív elemzéseket alkalmazhatnak a fogyasztói magatartás és a piaci trendek előrejelzésére. Az algoritmusok segítségével a MI elemzi a felhasználók viselkedését, preferenciáit és előzményeit, és ennek alapján testreszabott tartalmakat vagy ajánlásokat jelenít meg. A MI algoritmusok képesek az adatokból mintázatokat és összefüggéseket feltárni, és segítenek döntéseket hozni a marketingstratégia optimalizálásában.
Mi, kommunikációs és marketing (humán) szakemberek pedig kényszeresen próbáljuk magunkat helyzetbe hozni, tanuljuk, próbáljuk követni a legfrissebb iparági információkat, küzdünk, mint malac a jégen. Közelében sem vagyunk, hogy felfogjuk, a mesterséges intelligencia mi mindenre lesz még hatással a szakmánkat illetően.
2023 nyarán, kimaxolva a Marketing Trendbook leadási határidejét - próbáltunk egy pillanatfelvételt készíteni: a legtapasztaltabb szakembereket hívtuk segítségül, hogy röviden és/vagy hosszabban mondják el, - hogyan alakul a stratégia tervezés, a marketing, vagy akár a kreativitás az MI segítségével. Különösen érdekes interjú készült Keleti Arthur kibertitok jövőkutatóval és Fazekas Ildikóval, az Önszabályozó Reklámtestület elnökével az MI-vel kapcsolatos felelősségi rendszerről, a szabályozási környezet szükségességéről, a társadalomra vetített eddig ismeretlen hatásokkal. Remek összefoglaló érkezik az AR és a VR trendekről és izgalmas véleményt olvashatnak a Metaverzum jelenlegi és jövőbeli helyzetéről.
A Marketing Trendbook jelen fejezetéből is látszik, elképesztően izgalmas időket élünk, jelenleg az egyetlen állandó az életünkben a minden eddiginél gyorsabb változás. Abban továbbra is csak reménykedni lehet, hogy a Gutenbergi értékteremtő szemlélet a modern világban is megmarad alappillérnek, biztosítva a marketingeseknek az alkotás élményét.